شرایط شهروندی ترکیه

هر ساله هزاران نفر از اتباع خارجی می خواهند شهروندی ترکیه را بدست آورند، اما متاسفانه، مانند هر کشور دیگری، شرایط خاصی وجود دارد. روش که برای این امر استفاده خواهید کرد بستگی به زمینه و وضعیت مالی، دارایی، ازدواج، وضعیت کسب و کار یا تحصیل شما دارد.

نحوه درخواست شهروندی در ترکیه

راه سریع: در سال 2017، دولت ترکیه یک سیستم سریع برای اخذ ملیت ترک معرفی کرد. افرادی واجد این شرایط خواهند شد که املاکی به ارزش 1.000.000 دلار بخرند یا 3.000.000 دلار در بانکهای ترکیه سپرده گذاری کنند. در هر دو حال باید این سرمایه برای مدت سه سال باقی بماند. افرادی که حداقل 2.000.000 دلار سرمایه گذاری ثابت کنند یا 100 نفر از شهروندان ترک را استخدام نمایند نیز واجد شرایط می باشند.

املاک و دارندگان اجازه اقامت: در صورت خرید ملک در ترکیه ، هر مالک ملکی که برای یک دوره مستمر و بدون وقفه پنج ساله در ترکیه زندگی کند نیز در صورتی که هر سال حداقل 185 روز در ترکیه اقامت داشته باشد، می تواند درخواست شهروندی نماید. ماده 11 قانون 5901 الزامات لازم برای مجوز اقامت بدون وقفه را نشان می دهد. میزان حداقلی برای ارزش ملک وجود ندارد.

تولد: ساده ترین راه این است که در یک خانواده با مادر و پدری ترک متولد شده باشید. با توجه به ماده 1 قانون شهروندی ترکیه شماره 403، متولدینی که حداقل یکی از والدینشان ترک باشند، حق دارند بلافاصله شهروندی دریافت کنند. حال، اگر مادر و یا پدر در درخواست خود موفق شوند، این امر برای فرزندان تسهیل می شود. همچنین هر کس که شهروندی ترکیه خود را از دست دهد، می تواند دوباره درخواست کند.

ازدواج: بسیاری از خارجی ها پس از 3 سال ازدواج با یک فرد ترک شهروندی ترکیه را دریافت می کنند. شرایط خاصی در این مورد وجود دارد که شامل زندگی باهم، رعایت رفتارهایی که می تواند به رابطه زناشویی آسیب برساند و نیز اینکه تهدیدی برای امنیت ملی یا نظم عمومی ایجاد نکند.

سیستم فیروزه ای: سیستم فیروزه ای ارایه شده در سال 2017، اجازه می دهد تا افرادی که دارای مهارت و یا ویژگی خاصی در فن آوری، اقتصاد، ورزش، فرهنگ و هنر و همچنین مدیران تجاری و سرمایه گذاران برای درخواست نوع دیگری از شهروندی که تقریبا تمام حقوق عادی را دارد، اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست شهروندی ترکیه

־ پاسپورت معتبر

־ 4 قطعه عکس گذرنامه ای

־ گواهی تولد

־ اجازه اقامت ترکیه

־ گواهی پزشکی که سلامت جسمی و روحی شما تایید کند

־ گواهی در توانایی زبان ترکی

־ اگر امکانپذیر باشد، اسنادی که روابط شما را با همسر و فرزندان تان تایید می کند (مجوز ازدواج، گواهی تولد برای کودکان)

־ تاییدیه دارا بودن درآمد منظم (مثلا اجازه کار، حقوق بازنشستگی، درآمد اجاره ای)

־ سندی که نشان دهد چقدر در ترکیه زندگی کرده اید و همچنین تمام خروج و ورود ها به ترکیه

־ اگر وجود دارد، کپی کارت شناسایی ترکیه و آدرس اقامتی در ترکیه

فرآیند درخواست

اگر در ترکیه زندگی می کنید درخواستها باید از طریق اداره دولتی منطقه شما و اگر در خارج از ترکیه زندگی می کنید، از طریق کنسولگری انجام شود. اسناد مورد نیاز و انواع برنامه ها بسته به شرایط شما متفاوت خواهد بود.

آنها می توانند تنها محدود به گذرنامه، گواهی تولد، اجازه اقامت، گواهی ازدواج، شماره هویت ترکیه، عکس ها نشوند. همچنین متقاضیان باید در مصاحبه ای که در ترکیه انجام می شود، شرکت کنند.

مدت زمانی که یک درخواست شهروندی در ترکیه طول می کشد بستگی به شرایط خاص متقاضی دارد، اما اطلاعات به روز می تواند از وزارت کشور به دست آید. طبق شرایط و ضوابط قانون شماره 5901 شهروندی، اگر درخواست شما رد شود، می توانید مجددا به اداره محل اقامت خود درخواست دهید.

سوال: آیا امکان تابعیت دوگانه در ترکیه وجود دارد؟

جواب: بله، ترکیه اجازه می دهد تا فرد ملیت دوگانه داشته باشد، اما شما باید با کشور مادری خود این مطلب را چک کنید زیرا بسیاری از کشورها مانند هند، چین و عربستان سعودی ملیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسند و یا محدودیت های خاصی در خصوص آن دارند.

بیشتر بخوانید: در صورت تمایل برای دریافت شهروندی، این مقاله را بخوانید تا در مورد دریافت مجوز اقامت در ترکیه بیشتر بدانید.


/ 0 نظر / 13 بازدید